Savanaudiškos moters pasvarstymai

Lietuviai pritaria kontrabandai. Šita tema šiandien labai sklandžiai įkrito man akin, kadangi kaip tik šįryt svarsčiau, ar verta pagal interneto skelbimus pirkti pigesnę ir turbūt be muitų į Lietuvą įvežtą kosmetiką (darant prielaidą, kad ji originali). Šiek tiek pasiknaisiojusi savo sąžinėje, atradau, kad žmogus, kategoriškai atsisakantis dirbti tabako ar farmacijos įmonėse, vaikštantis eitynėse už lygybę ir šiaip turintis iki absurdo tvirtus moralinius įsitikinimus (nebūtinai sutampančius su populiariąja moralės samprata), neturi nieko prieš kontrabandą.

Žinoma, pajutau poreikį išsiaiškinti, kodėl taip yra. Kol kas turiu maždaug tokį paaiškinimą. Praktiškai kiekviena tvarkinga, legali mus pasiekianti prekė yra praėjusi pro visą krūvą prekybos tarpininkų, kurių kiekvienas užsideda savo maržą (kalbant apie šį konkretų atvejį, nenorėkit, kad užsivesčiau apie Lietuvos kosmetikos rinką – nuoširdžiai ir turbūt nepagrįstai tikiuosi, kad kitose srityse laisvos konkurencijos yra šiek tiek daugiau). Dar yra PVM. Importinių produktų  kainas dar gražina muitai, o tų ypatingųjų – akcizai. Žinoma, nuo to pasipildo valstybės biudžetas, kas, be abejo, yra kiekvieno Lietuvos patrioto svajonė ir tikslas. Kas yra valstybės biudžetas? Tai yra krūva mūsų visų sumokėtų babkių, kurias sauja išrinktųjų (abiem prasmėm) dėlioja, kaip mano esą teisingai. Dalis – švietimui, dalis – medicinai, dalis – Afganistano okupacijai, dalis – Lino Karaliaus draugeliams su motoroleriais. Na, ką jau padarysi – tokia ta valstybė. Bus mažai įplaukų iš mokesčių – nebus finansavimo visiems tiems mūsų viešiesiems gėriams.

Visa tai būtų suprantama ir gražu, jei ne vienas menkas faktas. Lietuvos švietimas nuo to trumpo, bet įspūdingo valstybės klestėjimo laikotarpio nepasitaisė nė truputėlaičio. Valstybinė sveikatos apsauga yra ir visą laiką, kiek pamenu, buvo tragiška. Sodros biudžetas apskritai turėtų būti atskirtas nuo valstybės biudžeto: gal tada būtų mažiau debiliško požiūrio “2 metus mokam visiems gimdytojams 100% atlyginimo, o kai pritruks babkių/prasidės krizė/nutiks dar koks nors blogis – žiūrėsim“. Trumpai tariant, aš giliai nepasitikiu mūsų valstybės vadovų sugebėjimu skaidriai ir efektyviai skirstyti lėšas. Ir jei aš galiu pirkdama prabangų blakstienų tušą sutaupyti 50 Lt, kuriuos po to padėsiu būtent ten, kur man reikės, aš taip ir padarysiu. Ir taip padarys labai didelė mūsų piliečių dalis. Tegu Kubilius grasina nors ir Apokalipse – patys kalti.

Reklama

13 responses

 1. Sodros biudžetas jau prieš 20 metų atskirtas nuo valstybės biudžeto. Kad juos abu valdo tokio paties įžvalgumo “vadybininkai“ tai jau kita problema..

   • na manau jis kiek sutirština spalvas, nes Sodrai mokami atskiri mokesčiai, iš kurių ir formuojamas jos biudžetas. Tiesioginio ryšio tarp pensijų ir dėl kontrabandos nesurinkto PVM ar akcizų nėra. Tačiau kontrabanda = mažiau oficialių darbo vietų = mažiau nuo oficialaus atlyginimo sumokėtų mokesčių tai pačiai Sodrai = mažesnės pensijos.
    Be to šiuo metu valstybės biudžetas Sodros biudžetui skiria nemažas dotacijas – kitu atveju mūsų pensininkai graužtų durų staktą (kadangi mamytės sugeba įtikinti valdžią, jog jų teisėti lūkesčiai svarbiau už teisę oriai ir garbingai numirti atidavus tėvynei savo jaunystę ir sveikatą).
    Taigi Kubilius labai smarkiai nemeluoja, tiesiog matyt tingi aiškinti aplinkkelius 🙂

 2. Ne, jis tiesiog ekstremalų populizmą mėgsta derinti su ekstremaliu piliečių interesų ignoravimu. O dėl to ilgo lygybių kelio, tai labai panašų galima nubrėžti su didesniais mokesčiais verslui, amžinai dėl nesuprantamų priežasčių kylančia kuro ir energijos kaina, ir pan. Ypač ryški koreliacija prasidės “liberalizavus“ darbo rinką.

 3. Na nuomone kaip is lryto, which is bad for a smart person. yra daug geru ir logisku priezasciu kodel reikia slepti mokescius. Pvz patriotizmo nebuvimas, norejimas daugiau babkiu, egoistiskumas, free-rider option:) ir tt. all fine by me.

  Kas nera logiska – teisintis, kad nemoki mokesciu, nes tau nepatinka kaip skirsto (darant tylu assumptiona, kad lyg ir noretum matyt geresni skirstyma). Kad ir dali issvaisto, ar skiria kariuomenei, ar nepadaro reikiamu reformu, bet absoliuciai didzioji dalis mokesciu iseina tokiom infrastrukturoms, kurios yra butinos visuomenei. Ne, kad jos butu geros ar blogos, efektyvios ar ne, bet kad jos isvis egzistuotu. Jei tu bandai buti self righteous, kad va as nemoku nes netvarka – tai is tikruju tavo sumokamu mokesciu didzioji dalis yra paskirstoma tam, kas butina, jog egzistuotu. kazkuri dalis zinoma yra skirstoma ne tiems tikslams, bet cia kalbama apie proporcijos klausima. Kai nesumoki mokesciu tai didziaja dalimi “nukencia“ ne tie politikai, kurie blogai skirsto, o visuomenei butinos institucijos.

  reiketu rasti kokia diagrama kur butu budget spending padalintas sritims ir matytusi prie kuriu daliu galima kabint ‘isvagiama’, ‘nereikia finansuoti’ ir pan. o idealiu politiku niekada nebus, tai jei tau rupi gali eit ir bandyt kazka pakeist ir viltis, kad tokiu kaip tu bus pakankamai, kad tas pokytis ivyktu.

  btw as per pastaruosius metus netekau savo patriotizmo, tai, kad as neagituoju “uz lietuva!“. as tiesiog teoriniam lygmeni diskutuoju, del manes gali nemoket tu mokesciu, tik stenkis logiskai destyt mintis:)

  • Man atrodo, tu praleidai pirmus porą antrosios mano rašinėlio pastraipos sakinių. Aš moku visus mokesčius, kiek tik man liepia mokėti. Neperku aš tų kontrabandinių prekių. Bet nematau problemos, jei žmonės randa būdų nusukti po litą-kitą-dešimtą nuo savo indėlio į valstybės biudžetą (kalba eina ne apie Maximas ir energetikus, kurie pseudo legaliais būdais tą biudžetą sugeba nuskurdinti tiek, kad kovos su chroniais, geriančiais baltarusišką spiritą, verčia juoktis pro ašaras).

   Ir tada bandau rasti priežastis, kodėl aš nematau tame problemos. Tos priežastys yra daugiau psichologinės negu loginės ir yra susijusios su visišku, absoliučiu nepasitikėjimu žmonėmis, valdančiais valstybę. Tai nėra analizė, tai yra paaiškinimas to, kaip aš matau šią puikią šalį. Žodžiu, viskas atvirkščiai, nei tu norėtum: mokesčius aš moku, o mintis dėstau, kaip į galvą šauna 🙂

 4. Beje, aš laukiu nesulaukiu, kol Kubilius pradės mokesčių karą prieš prekybą naudotais daiktais internete ir blusų turguose. Kai Marytė prieš važiuodama į Slovakiją slidinėti slidininko batus perka ne iš “Sportland“, ar kur ten juos galima nusipirkti, o iš supermama.lt sėdinčios Onutės, kuriai jie ko tai spausti pradėjo, valstybės biudžetas kraipo galvą ir braukia ašaras.

  • Onutė ir Marytė gali būti ramios, nes jei jos neužsiima individualia veikla siekdamos iš to gauti nuolatinių pajamų, tai jokie mokesčiai joms negresia. Apmokestinamos tokio pobūdžio (ne NT, mašinos ar lėktuvų) turto pardavimo pajamos tik tuo atveju, jei tu iš slidžių batų pardavimo gavai pelno ir tas pelnas per metus viršijo 8.000 litų. O kadangi batus, kurie tau spaudžia, 99 iš 100 atvejų parduosi pigiau, nei įsigijai, tai apie jokį pelną nėra kalbos. Tokiai atsitiktinei “veiklai“ net nereikia verslo liudijimo.

   • Phew… Egle, tu labai tiktum šviečiamajam PRiniam Mokesčių inspekcijos filmukui, aiškinančiam tūlam lietuviui, už ką pinigus reikia mokėti ir už ką ne. “Šiuo atveju Onutė ir Marytė gali būti ramios…“ 😀

    Dėl tų Onučių ir Maryčių, aš nenurašyčiau valdžios vadybininkų išradingumo mąstant, ką dar įmanoma apmokestinti. Juk šiaip ar taip galiausiai nuo mokesčių išsisuks tik miško žvėreliai ir dvejus (ar daugiau) metus mirę.

 5. Ruste, pirk prekę iš lietuvio, ir viskas bus gerai. 🙂

  jei truputį rimčiau, tai siūlau pagautus kontrabandininkus užsieniečius iškart deportuoti į afganistaną, paliekant tik Lietuvos piliečius. Tada bet koks kontrabandininkų viršpelnis galų gale vis tiek būtų sumokamas per vartojimą kaip PVM ar kiti mokesčiai.

 6. na saunu, kad neapeliuoji i racionaluma.

  As parasiau atsakyma, nes man tiesiog nepatinka, kad kai kurie zmones naudojasi tokiais “argumentais“ ir nemoka ne po lita kita, o is vis nieko, ir dar jauciasi moraliai teisus. Zinoma, cia ne apie tave, bet tokiu zmoniu yra gana daug.

  Tad mano tikslas tokius dalykus kontraargumentuoti – jei nemoki mokesciu, tai bent jau buk pakankamai supratingas ir ivertink ka tai reiskia valstybei. Buka manyti, kad zmogus nemokantis mokesciu yra altruistiskas ir patriotu patriotas:)

  Dziugu, kad moki mokescius, ir taip pat dziugu, kad randi kur nusukti lita kita. whatever works for you;)

  p.s. tai nereiskia, kad nekomentuosiu prasilenkianciu su logika pasisakymu:) cia mano savanaudiskas indelis i visuomenes gerove:)

 7. oba, egle, ačiū!! šitas klausimas mane senokai bugino, ir tik trupučio buginimo trūko iki pagooglinimo. bet vis dėlto šiek tiek trūko.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s