Pilietinė pareiga recycled

Bevykstant rinkimams buvau su nostalgija prisiminusi mūsų su Račkum sėdėjimą Parudaminio rinkiminėje apylinkėje per 2009. prezidento rinkimus. Kadangi tuo metu šis blogas dar neegzistavo, įmetu aprašymo tekstuką iš frype.lt.

Pilietinė pareiga: advanced version

Geg 18d. 2009 18:16

Patyrusi spaudimą iš mažiausiai trijų žmonių, sėdu prie kompo, atsiverčiu žalsvą “Bitės“ bloknotėlį su vakar dienos konspektu ir pradedu sakmę “Kaip Tervydytė rinkimus stebėjo“.

Rinkimų stebėjimas prasidėjo dar išvakarėse, kai po eurovizinio tūso pas Laurynus namus savo lovą pasiekiau prieš 02:00, tvirtai žinodama, kad kelsiuos 05:50. Bet kažkodėl nesijaudinau. 

Nuskambėjus žadintuvui irgi nesijaudinau, o ėmiau gražintis ir versti savo spintą, bandydama sukomplektuoti variantą, kuris tiktų ir Parudaminio rinkiminėje apylinkėje, ir Grybauskaitės štabe pergalės akimirką. Persimatavau daug variantų, pasirinkau kažką šiek tiek per plono pirmam variantui ir per daug nudriskusio antram, bet neperšalau ir nebuvau išmesta iš “Arčio“, tad jaučiuosi visai neblogai išsisukusi. Jaudintis pradėjau tada, kai 06:20 Raimutis parašė žinutę “O, puikus oras kelionei…“, ir tada galų gale praskleidžiau žaliuzes. Teko greituoju būdu tobulinti garderobą, keičiant mažus mielus batelius į apybjaurius, bet tinkamus braidyti po balas.

Marijampolį (Laurynų dislokacijos postą) ir Parudaminį (mano ir Račkaus tremties vietą už kelių kilometrų nuo Marijampolio) radom netikėtai lengvai, tad stebėtojų pareigas vykdyti pradėjome dar neapsilankius pirmiems rinkėjams. Parudaminio rinkiminė apylinkė Nr. 23 pasižymėjo sekančiomis ypatybėmis:
– įsikūrusi mažytės kaimo mokyklos pastate
– su kiaurai perpučiamais langais
– be vandentiekio (šaltas vanduo, kuriame plovėme kavos puodukus, susidėjo iš kibiro vandens, pasemto iš šulinio)
– su tūliku lauke (su atskirais įėjimais vyrams ir moterims, bet viena bendra erdve šiems žmonijos porūšiams) arba klebonijoje (su viskuo kaip turi būti, bet pasiekiamas tik paprašius rakto iš komisijos narės Kristinos)
– be kopijavimo aparato

Rinkimų komisija susidėjo iš labai šaunaus vado – geografijos ir kūno kultūros mokytojo Gintaro -, sekretorės Salvijos ir uoliai Gintaro nurodymus vykdančių Danutos, Kristinos, Tatjanos, Jelenos ir Evelinos. Pastarosios penkios visą laiką tarpusavy bendravo nemirtinguoju tuteišių kratiniu, kurį o bet tačiau po kelių valandų jau visai neblogai supratom.

Rinkėjai susidėjo iš įvairios publikos, kurių 95%% turėjo tą pačią žavingą savybę kalbėti visom vietinėm kalbom vienu metu. “Dzień dobry“ ir “do widzenia“ man dabar jau atrodo absoliučiai įprastos frazės, panašiai kaip latviškas “čau“.

Dabar bandysiu aprašyti pagrindines dienos žvaigždes, kurias su Račkaus pagalba pasižymėjau bloknotėlyje (jame dar yra: 75 tvorelės po penkis stulpelius, simbolizuojančios rinkėjų skaičių; lentelė su mano ir Račkaus rungtynių spėjant, prie kurio iš trijų stalų prieis rinkėjas, rezultatais, rodanti, kad Račkus laimėjo; Račkaus bandymo man paaiškinti kažkokį statistinį paradoksą diagrama; “Jau nufilmuotų dalykų sąrašas“, susidedantis iš Empire State Building ir Chuck Norris (neklauskit); apylinkės balsų skaičiavimo rezultatai, smarkiai krypstantys Valdemaro naudai).

Žvaigždė Nr. 1 – Ivanas. Labai charizmatiškas plikas jaunuolis su raudona sportine striuke a la “Chicago Bulls“. Gal ten tokia ir buvo, neatkreipiau dėmesio. Veidas įdegęs, viršugalvis ne. Tai galėjo nutikti todėl, kad plikas jis tapo neseniai, bet aš balsuočiau už variantą, kad jis tiesiog ne taip dažnai nusiima kepurę su snapeliu. Anyway, tiek entuziazmo, šypsenų ir pozityvios energijos rinkimų atžvilgiu tądien mes matę dar nebuvom. Įsiveržė į balsavimo salę, prilėkė prie Lenkų rinkimų akcijos stebėtojų Julijanos ir kažkokios kitos bei pradėjo aiškinti, kad jis neturi paso, todėl joms teks paliudyti, kad jį pažįsta, kad jis galėtų balsuoti. Gintaras šio finto nepraleido ir liepė jam atsivesti du jo tapatybę galinčius paliudyti kaimynus. Ivanas entuziastingai sutiko ir po penkių minučių atsitempė du chroniukus. Kol buvo užpildyti visi dokumentai, visa chebra baisiai klegėjo, o Ivanuška pravedinėjo agitaciją už lenkų tautinę savimonę, kurios mes, deja, nesupratome, todėl negalėjome pareikšti protesto. Galų gale viena iš komisijos tetų pareiškė (rusiškai, tad supratom): “Tai gerai, kad dabar žmonių nėra, o tai būtum čia tokią eilę padaręs!…“ Ivanas prunkštelėjo ir linksmai atrėžė: “O kas, išvis, šitam kaime žmonių matė?!“

Žvaigždė Nr. 2 – Baba X. Deja, vardo nežinome. Atsibeldė kažkur prieš 19:00, ir jei Ivanas bei krūva kitų jo kolegų buvo dar neišsipagirioję po vakar, tai ši buvo jau spėjusi prisitvoti iš naujo. Ilgai, oi ilgai ji netvirtu žingsniu slinko pro registracijos ir biuletenio įteikimo procedūras. Sunkiai, oi sunkiai ji rioglinosi į balsavimo “budenką“ ir iš jos. Tada prišliaužė prie urnos, kairėje rankoje laikydama pasą, o dešinėje – biuletenį. Kairei rankai kylant link urnos, visi scenos stebėtojai manė, kad ji ketina tiesiog pasiremti. Bet pusei paso sulindus į urnos plyšį, visi suprato, kad planas kitoks, ir klykdami puolė stabdyti šitos katastrofos. Baba X nesuprato, kas vyksta, bet dėl visa ko sustingo. Kai biuletenis pasiekė urną, o pasas – jo savininkės kišenę, prasidėjo bandymai maloniai su visais “do widzenia“ nukreipti ją durų link, bet planas vėlgi buvo kitoks. Prieš tai ji dar išdėjo į šuns dienas lenkus ir ypač “litwinus“, pastaruosius pasiuntusi ant žodžio iš x raidės, bei pašlovino rusų laikus. Garsiai rėkė, oi garsiai. Ir griežtai durys prieš jos nosį užsitrenkė, oi griežtai.

Žvaigždė Nr. 3 – Chuck Norris tėvas. Šitas Račkui labai patiko. Garbaus amžiaus kaubojus su džinsine apdaila, tik be skrybėlės. Rimtas vyras, ryžtingas. Račkus norėjo jį nusfotografuoti, bet bijojo suktuko, ir teisingai.

Žvaigždė Nr. 4 – Honorata ir jos alchašas. Pačios Honoratos nebuvo – tik jos alchašas, kuris įsiveržė į balsavimo salę visas baisiai krūtas ir su atraitotom rankovėm. Tetos ėmė kikenti, kumščioti viena kitą ir mirksėtis – tipo, seksulka. Susižavėjimo objektui palikus salę, linksmuolė Danuta garsiai atsiduso: “Girdėjot, “do svidanija“ man pasakė? Lauks dabar manęs. Už kampo. Su kirviu…“ Ir tada visas komitetas užkudakavo: “Čiagi šitos, Honoratos nauja meilė. Ale ir iš kur ji tokius alchašus traukia? Visą laiką tokie patys…“ Linksmuolė Danuta vėl atsiduso: “Materialistės jūs, merginos. O Honorata šviesios dūšios, romantikė, užtat jūs jos ir nesuprantat;)

Žvaigždė Nr. 5 – pustulis. Pamenat Alberto buto pustulį? Tai va, čia buvo toks pat, tik mažesnis, – vienintelė visos komisijos ir stebėtojų viltis nesustirti į ožio ragą. Stovėjo prijungtas prie vienintelės salėje rozetės ir burgzdamas pūtė drungną orą, kol neėmė svilti jo kištukas. Dvokė. Bet kažkaip ten pavojingai jį po to vėl prijungė ir netgi magę su “Russkoje radio“ pritaisė. Prietaisas Herojus, ne kitaip.

Žvaigždė Nr. 6 – Entuziastas su dviem draugais. Jie atėjo apie 19:30. Jų veidai buvo jauni ir gaivūs, beveik be alkoholio žymių. Jie buvo apsirengę ne “Humanoje“ ir net ne Gariūnuose. Jie kalbėjo lietuviškai. Be akcento. Fantastika. Sustojo visi trys prieš kandidatų galeriją ir ėmė gyvai aptarinėti, kad Entuziastas (vienintelis iš jų, kuriam likimas lėmė būti priregistruotam Parudaminyje) nežino, už ką balsuoti, nes visai nėra gražių žmonių. Mes su Račkum norėjom pasiūlyti Valdemarą, bet tai jau būtų buvęs pažeidimas, ir būtume turėjęs patys prieš save surašyti protestą. “Ai,“ linksmai pareiškė Entuziastas, “reikia už lenkus balsuot, nieko nebus. Vis tiek nežinau už ką…“

Tai tokios tokelės. Gerai buvo, nes jau ėmiau pamiršti šaltį, miego trūkumą ir tragiško siaurumo suolą, ant kurio savo šikną pralaikiau mažiausiai 12 val.

Po to dar buvo Grybauskaitės rinkimų štabas, kuriame geras dalykas buvo tik vienas – Grybauskaitė. Super moteris. Dar buvo daug fotografų ir operatorių, iš kurių bent trims aš vos netrenkiau, bei krūva įvairaus plauko veikėjų, atėjusių pasirodyti, kokie jie krūti, ir galbūt pakliūti į kadrą, kuris vėliau papuoš kokį nors BBC reportažą. Fu, fu ir dar kartą fu. Bet svarbiausia – rezultatas. Mes laimėjom!

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s