Mylėkime Fabijoniškes ir Šilainius

Ką tik sužinojau dvi naujienas. Visų pirma, tas baisusis sovietinis architektūros stilius, kuris vis dar bjauroja mūsų miestus, pradedant miegamaisiais rajonais ir baigiant senaisiais Seimo rūmais, turi pavadinimą – brutalizmas. Visų antra, mūsų miestus jis bjauroja dar ne baisiausiu įmanomu būdu. Baisiausią įmanomą būdą iliustruoja 6 deš. Šefilde (UK) suręstas Park Hill butų kompleksas. Iš šono jis atrodo štai šitaip:

O iš viršaus – štai šitaip:

Nuostabiausia yra tai, kad Šefildo miesto taryba prieš kelerius metus sugebėjo kažkaip rasti statybų kompaniją, kuri ėmėsi už 100 mln. svarų paversti šitą monstrą nors kiek gyvenamu, ir šiemet jie ima pardavinėti butus. Iš arti atrodo taip:

Iš toli nuotraukų neradau, tad darau prielaidą, jog vis dar atrodo tragiškai. Šiaip ar taip, visai įkvepianti istorija. Beje, ar minėjau, kad šis pastatukas 1998 m. buvo įtrauktas į architektūros paveldo sąrašą ir jo nebuvo galima nugriauti? Cool, ne?

Reklama

9 responses

 1. Turiu pastebėti, kad namų tarpusavio išsidėstymas apgalvotas kur kas geriau, nei Fabuose. First hand experience.

   • Kalėdoms jau greičiausiai galėsim pakviesti į įkurtuves, kai bus į namus panašiau 🙂 Bet viskas po truputį juda teigiama linkme!

 2. Ne, nu gal mano sunki vaikystė blokiniame name Žirmūnuose duoda savo, nu bet aš vis tiek nematau, kas su tais blokiniais rajonais yra taip blogai. Ir kodėl jie bjauroja miestus? Tiesiog mūsų miestai tokie: pilki brutalizmo stilaus miestai 🙂 Nu čia aš apie Vilnių.

   • Nu bet matai, dabar nelabai ką įmanoma padaryti, kad jie tokie nebūtų. Nu yra du variantai: nugriauti (visiškai išsprendžia problemą) arba nudažyti (iš dalies išsprendžia). Bet aš tai ir prie pilkos pripratau 🙂

    Va ko nesuprantu, tai kodėl Baltupiuose, kur visi namai raudoni, dabar vieną namą nudažė geltonai, o mokyklą žaliai… Nugi raudona tai ne pilka, nebūtina perdažyt 🙂

 3. aš tai pritariu abiems pusėms 🙂 man nieko nėra baisiau už blokinius rajonus ir jų realybę, juolab kad pats juose užaugau ir ta nykybė irgi “first hand experience“. kita vertus, pritariu kitiems, kad tais laikais planuotojai turėjo daugiau laisvės ir sąmoningumo braižydami žaliuosius plotus, viešąją infrastruktūrą ir t.t. ir nematau problemos, kodėl Park Hill negalėtų būt archit. paveldo sąraše 🙂 kaip ir Lietuvos k-t, Sporto rūmai ir kt. Šią savaitę kviečiu visus padėti išsaugoti kitą paveldą – kaštonus. http://www.facebook.com/event.php?eid=220312004695960

 4. Ahaaa… Tais laikais jie (tie visi gražiųjų blokų architektai) taip įsivaizdavo ateitį ir moderną (kaip kad darbartiniai įsivaizduoja su stiklais ir viskuo automatiniu). Ir Anglija netgi kvietėsi Sovietų sąjungos architektus, kad ir jiem pastatytų tokių “ateities“ namukų. Todėl net Londone kartais eini eini ir žiū, ar tu čia tikrai dar Londone, ar jau Vilnių priėjai (:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s