Mama Afrika: Evitos peronas ir aliuminio puodelis

Šešta diena

Žinau, ką visi labiausiai nekantraujate sužinoti, ir apgailestauju dėl sudaužytų vilčių: ne, kalnas iš po debesies dar neišlindo. Šeštosios dienos tikslas: į šiaurę nuo Keiptauno esantys Darling ir Tulbagh miesteliai.

Mielasis Darling yra už 75 km nuo Keiptauno, ir esminė jo atrakcija yra “Evitos peronas“, kuriame bazuojasi vienas garsiausių PAR komikų Pieter-Dirk Uys ir žymiausias jo alter ego – Evita Bezuidenhout. Evita jau kelis dešimtmečius žavingai plasnodama blakstienomis kapoja visokio plauko politikus: nuo apartheido laikų šulų iki dabartinio prezidento ir keturių jo žmonų. Šalia “perono“ yra museum/nauseum, prigrūstas pačių įvairiausių daiktų, menančių ir šviesesnes, ir tamsesnes PAR istorijos puses. Sodelyje galima rasti tokių šedevrų, kaip Winnie Mandela vonioje su undinės uodega bei futbolininko koja.

Pats peronas yra visiškai įspūdinga vieta su žvaigždėtą nakties dangų primenančia lempučių divizija, daugybe spalvų ir dar daugiau ant sienų kabančių menų, ypač Evitos portretų klasikų stiliumi. Mes ten išgėrėme kavos su scones (anglai dėl kavos nepritartų…), o po to aš moterų tūlike radau įrėmintus batelius, kuriuos Evitai padovanojo Imelda Marcos, ir ant kurių jai užlipo Fidelis Castro.

This slideshow requires JavaScript.

Ištyrinėję peroną nelabai sugalvojome, ką čia dar šiame metropolyje nuveikus, bet radome miestelio muziejų. Tada paaiškėjo, kad jis dabar uždarytas pietums, ir mes dar turime gerą pusvalandį. Išėjome pasivaikščioti ir gan greitai pasiekėme centrinę gatvę, kurioje radome vaizdą, kurį aš visiems pristatau kaip priežastį, dėl kurios apskritai verta važiuoti į Afriką: uniseks kirpyklą bei šaldytuvų taisyklą viename. Kai vėliau papasakojome apie šį perlą Davidui, jis pastebėjo, kad abi paslaugos turbūt atliekamos tais pačiais įrankiais.

This slideshow requires JavaScript.

Miestelį apėjome gan greitai, bet grįžę prie muziejaus atradome, kad jis jau veikia. Tada paaiškėjo, kad jis lyg ir nelabai veikia, nes didžiojoje jo salėje daromas remontas. Bet mus vis tiek gali įleisti į kitas patalpas bei į didžiają salę su sąlyga, kad už nieko neužkliūsim ir neužsimušim. Labai gerai.

Muziejus pasirodė gan įspūdingas – nors miestelis nedidukas, bet jo gyventojai sukaupė ir muziejui paaukojo didžiulį kiekį drabužių, knygų, baldų, namų apyvokos reikmenų ir kitų daiktų. Didžiojoje salėje įrengtos kelios patalpėlės, kuriose skrupulingai atkurta XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Darlingo gyventojų buitis: virtuvė, svetainė, vaikų kambarys ir t.t. Kitose salėse radome pastoriaus kambarį, mokyklėlę, rūbinę ir netgi mini sviesto gamyklą (1899 m. į Darlingą atsibeldė du švedai ir įkūrė sviesto gamybos verslą). Atskiroje pašiūrėje laikomi senoviniai žemės ūkio prietaisai, vežimai, ir netgi telpa nedidelis pirmykščių vietos gyventojų kampelis.

Didžiausias siurprizas laukė Darlingo žydų skyrelyje: tarpukario Lietuvos užsienio pasas ir mūsų laikų Lietuvos žemėlapis. Aš ir prieš tai žinojau, kad dauguma PAR žydų yra litvakų kilmės, bet vis tiek buvo netikėta tokiame mažame muziejuje rasti tiesioginį to įrodymą.

This slideshow requires JavaScript.

Apžiūrėjus muziejų, daugiau veiklos Darlinge nebeliko, tad perėjome prie antros dienos plano dalies: už beveik 100 km į rytus esančio Tulbagh miestelio. Jame buvome numatę kelis tikslus: apžiūrėti istorinę Cape Dutch architektūrą, kuria Tulbagh garsėja, užsukti į restoraną “Paddagang“ (“Varlių takas“) ir parvežti Davidui šokolado iš vietinio fabrikėlio.

Atvažiavę ir prisiparkavę prie turistų informacijos biuro greitai sužinojome, kad šokolado fabrikėlis šiandien nedirba, o “Paddagang“ dirba nuo kažkokio pietums netinkamo laiko (tikėtina, kad nuo 18 val.). Na nieko, pagalvojome, ir išėjome pasivaikščioti po senoviniais namais baltuojančią Kerk gatvę su tikslu kur nors rasti maisto. Radome skaitytojų ir katinų restoraną viename, bet jis irgi dar neveikė. Perėjome į pagrindinę miestelio gatvę ir patraukėme link kažkokios maitinimo įstaigos, kurią mums buvo pažymėjusi informacijos biuro darbuotoja, bet pakeliui radome restoraną su pastogėje prilipdytomis kėdėmis ir nutarėme, kad šitas atrodo teisingai.

Gerai nutarėme, nes užsisakius maisto prie mūsų netrukus prisistatė restorano savininkė ir dalykiškai atsirėmusi į stalą ėmė tardyti iš kur mes, ar aš kalbu afrikaniškai, o kodėl aš tada suprantu afrikaniškai, o kur ta Lietuva, o kur mes jau lankėmės, o kodėl ten nebuvom, žodžiu, kitąkart reikėtų paskambinti jai, bo kitaip galim visas geriausias vietas praleisti, o jie čia Tulbaghe mėgsta jodinėti ir gerti vyną, o jos kumelaitės vardas Twinkling Toes, o jie čia Tulbaghe nelabai turi progų puoštis, todėl visos moterys turi tik po vieną prabangią suknelę, kurią užsivelka kartą per metus, ir ji svarsto, kad kitąmet turbūt reikės apsikeisti sukniomis su kaimyne. Žinot, o šitai egzotiškai mergaitei reikia kažką padovanoti. Tad atnešė iš restorano butelį desertinio vyno “Sopkoppie“ ir dar priedo vintažinį aliuminio puodelį, kuris PAR yra tokia pat gili tradicija, kaip ir SSRS. Tada apsikeitė su Alwinu elektroninio pašto adresais ir išėjo dažytis plaukų. Reikia pastebėti, kad tai buvo viena įdomesnių kelionės pažinčių.

Krizendami baigėme savo vėlyvus pietus, apžiūrėjome likusią pagrindinės gatvės dalį, grįžome į Kerk gatvelę pasigrožėti baltaisiais namukais, ir užėjome į jau atsidariusį “Paddagang“ deserto. Restorano sode vaikštinėjo povai ir perlinės vištos, kurių lietuvišką pavadinimą aš išgooglinau tik kitą dieną.

Galiausiai dar nuvažiavome prie uždaryto šokolado fabriko – nuo įkalnės atsivėrė įspūdingas saulėlydžio vaizdas, kuriam pikantiškumo suteikė šalimais dunksantys apgriuvę fermos pastatai ir tai šen, tai ten pasirodantys vietiniai. O tada su mano GPSo įgūdžiais ir tik vienu mini apsisukimu grįžome į Keiptauną.

This slideshow requires JavaScript.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s